RS/WA
A.net/WA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Lewis & Clark High School Track & Field and Cross Country - Spokane, Washington
you RUN the place
521 W 4th Ave, Spokane, Washington, 99204, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Tyler Will
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
4
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2008 / 2009 - (1 articles)
2009 / 2010 - (3 articles)
All News
Search
2010 Results - WIAA 3A/4A East Region Championships
Published by
Matt Scherer
May 21st 2010, 6:43am
Comments
WIAA 3A/4A East Region Championships
May 21, 2010 to May 22, 2010
Yakima, WA, US
« Filter Results by Team: »
A.C. Davis
Central Valley
Chiawana
East Valley-Spokane
Eastmont
Eisenhower
Gonzaga Prep
Hanford
Joel Ferris
Kamiakin
Kennewick
Lewis and Clark
Mead
Moses Lake
Mt Spokane
North Central
Pasco
Richland
Rogers-Spokane
Shadle Park
Southridge
Sunnyside
University
Walla Walla
Wenatchee
West Valley-Yakima
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
110h
|
300h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100h
|
300h
|
4x100m
|
4x200m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bailey, Corde
12
Rogers-Spokane
11.15
-0.3
1
2
Klundt, Taylor
12
Mt Spokane
11.30
-0.3
1
3
Stewart, Travis
12
Hanford
11.31
-0.3
1
4
Brady, Gavin
12
Shadle Park
11.49
-0.3
1
5
Medrano, Elias
12
Sunnyside
11.50
-0.3
1
6
Arkangelo, Patrick
12
North Central
11.59
-0.3
1
7
Van Gundy, Robert
12
Rogers-Spokane
11.60
-0.3
1
8
Greenwood, Ryan
11
Mt Spokane
11.61
-0.3
1
Mens 100m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Bailey, Corde
12
Rogers-Spokane
11.09
nwi
2
1
Stewart, Travis
12
Hanford
11.19
nwi
1
2
Klundt, Taylor
12
Mt Spokane
11.40
nwi
1
3
Greenwood, Ryan
11
Mt Spokane
11.43
nwi
1
2
Medrano, Elias
12
Sunnyside
11.45
nwi
2
4
Van Gundy, Robert
12
Rogers-Spokane
11.46
nwi
1
3
Brady, Gavin
12
Shadle Park
11.47
nwi
2
4
Arkangelo, Patrick
12
North Central
11.55
nwi
2
5
Murray, Joe
12
Mt Spokane
11.65
nwi
2
5
Daniels, Jarell
11
North Central
11.72
nwi
1
6
Brown, Elijah
11
Hanford
11.74
nwi
1
6
Hawes, Josh
11
Hanford
11.74
nwi
2
Mens 100m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Avery, Marques
12
Pasco
10.70w
+3.9
1
2
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
10.96w
+3.9
1
3
Condon, Bobby
11
Gonzaga Prep
11.05w
+3.9
1
4
Johnston, Jerrod
11
Kamiakin
11.06w
+3.9
1
5
Nungester, Ryan
11
Central Valley
11.16w
+3.9
1
6
Maack, Evan
10
Mead
11.22w
+3.9
1
7
Rhea, DeVonte
12
Richland
11.25w
+3.9
1
7
Olson, Brendon
12
Joel Ferris
11.25w
+3.9
1
9
Sankey, Bishop
11
Gonzaga Prep
11.35w
+3.9
1
Mens 100m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Avery, Marques
12
Pasco
10.99
nwi
2
1
Condon, Bobby
11
Gonzaga Prep
11.13
nwi
1
2
Johnston, Jerrod
11
Kamiakin
11.15
nwi
1
2
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
11.20
nwi
2
3
Nungester, Ryan
11
Central Valley
11.33
nwi
1
3
Sankey, Bishop
11
Gonzaga Prep
11.38
nwi
2
4
Rhea, DeVonte
12
Richland
11.38
nwi
1
4
Olson, Brendon
12
Joel Ferris
11.48
nwi
2
5
Maack, Evan
10
Mead
11.48
nwi
1
5
Corbray, Anthony
12
A.C. Davis
11.49
nwi
2
6
Wilborn, Austin
12
Pasco
11.53
nwi
1
6
Luhrs, Rainer
12
Pasco
11.58
nwi
2
7
Powell, Tyler
11
Richland
11.58
nwi
1
7
Search, Brandon
11
Pasco
11.59
nwi
2
8
Hoe, Jonah
9
Walla Walla
11.76
nwi
2
8
Schilling, Austin
12
Walla Walla
11.80
nwi
1
Mens 200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bailey, Corde
12
Rogers-Spokane
21.66w
+4.8
1
2
Naccarato, Chase
10
Mt Spokane
22.19w
+4.8
1
3
Medrano, Elias
12
Sunnyside
22.54w
+4.8
1
4
Van Gundy, Robert
12
Rogers-Spokane
22.98w
+4.8
1
5
Klundt, Taylor
12
Mt Spokane
23.03w
+4.8
1
6
Stewart, Travis
12
Hanford
23.09w
+4.8
1
7
Brady, Gavin
12
Shadle Park
23.14w
+4.8
1
8
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
23.35w
+4.8
1
Mens 200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Naccarato, Chase
10
Mt Spokane
22.39
nwi
1
1
Bailey, Corde
12
Rogers-Spokane
22.47
nwi
2
2
Medrano, Elias
12
Sunnyside
22.80
nwi
1
2
Stewart, Travis
12
Hanford
22.95
nwi
2
3
Klundt, Taylor
12
Mt Spokane
22.96
nwi
2
3
Van Gundy, Robert
12
Rogers-Spokane
23.10
nwi
1
4
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
23.22
nwi
2
4
Brady, Gavin
12
Shadle Park
23.52
nwi
1
5
Petersen, Chris
12
Mt Spokane
23.63
nwi
2
5
Larson, Erik
11
West Valley-Yaki
23.75
nwi
1
6
Zaborski, Andrus
12
Shadle Park
23.83
nwi
1
--
Murray, Joe
12
Mt Spokane
DQ
nwi
2
Mens 200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Avery, Marques
12
Pasco
21.35
+0.8
1
2
Bailey, Wes
10
Mead
21.84
+0.8
1
3
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
21.85
+0.8
1
4
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
22.00
+0.8
1
5
Olson, Brendon
12
Joel Ferris
22.41
+0.8
1
6
Zettle, Jory
11
University
22.98
+0.8
1
7
Johnston, Jerrod
11
Kamiakin
23.03
+0.8
1
Mens 200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
22.01
nwi
1
2
Bailey, Wes
10
Mead
22.05
nwi
1
1
Avery, Marques
12
Pasco
22.23
nwi
2
2
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
22.42
nwi
2
3
Johnston, Jerrod
11
Kamiakin
22.58
nwi
1
3
Olson, Brendon
12
Joel Ferris
22.67
nwi
2
4
Rhea, DeVonte
12
Richland
22.90
nwi
1
4
Zettle, Jory
11
University
22.94
nwi
2
5
Guinn, Tyler
12
Joel Ferris
23.03
nwi
1
6
Hoe, Jonah
9
Walla Walla
23.15
nwi
1
7
Sankey, Bishop
11
Gonzaga Prep
23.21
nwi
1
5
Esparza, Mike
11
Eisenhower
23.44
nwi
2
6
Powell, Tyler
11
Richland
23.52
nwi
2
7
Lamb, Devante
11
Pasco
23.66
nwi
2
8
Hancock, Brandon
11
Eastmont
23.69
nwi
2
8
Wagner, Austin
10
A.C. Davis
23.99
nwi
1
Mens 400m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Medrano, Elias
12
Sunnyside
50.87
1
2
Cerenzia, Jack
11
Mt Spokane
51.51
1
3
Millan, Steven
12
East Valley-Spok
51.53
1
4
McDowell, Taylor
12
West Valley-Yaki
52.05
1
5
Stevens, Nicholas
11
East Valley-Spok
52.88
1
6
O'Leary, Casey
11
Mt Spokane
53.17
1
7
Hille, Tyler
12
Mt Spokane
54.17
1
8
Torres, Emmanual
10
Sunnyside
54.32
1
Mens 400m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Medrano, Elias
12
Sunnyside
51.12
2
1
McDowell, Taylor
12
West Valley-Yaki
52.21
1
2
Cerenzia, Jack
11
Mt Spokane
52.51
1
2
O'Leary, Casey
11
Mt Spokane
53.20
2
3
Stevens, Nicholas
11
East Valley-Spok
53.21
1
3
Millan, Steven
12
East Valley-Spok
53.39
2
4
Hille, Tyler
12
Mt Spokane
54.03
1
4
Torres, Emmanual
10
Sunnyside
54.44
2
5
Willis, Kyle
12
Rogers-Spokane
54.90
2
5
Brown, David
10
Shadle Park
55.99
1
--
Wrzesinski, Weston
12
Hanford
DQ
1
Mens 400m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
49.44
1
2
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
49.71
1
3
Moreno, Steven
12
Kennewick
50.52
1
4
Bowers, Tyler
12
Richland
50.75
1
5
Helm, Cooper
11
Wenatchee
50.93
1
6
Powell, Presley
10
Pasco
51.69
1
7
Lively, Natoine
10
Central Valley
52.79
1
8
Kayser, Gunner
9
Mead
53.52
1
Mens 400m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
50.86
1
2
Bowers, Tyler
12
Richland
51.05
1
3
Helm, Cooper
11
Wenatchee
51.10
1
1
Moreno, Steven
12
Kennewick
51.73
2
2
Sealby, Lucas
12
Wenatchee
51.78
2
4
Lively, Natoine
10
Central Valley
52.50
1
3
Powell, Presley
10
Pasco
52.72
2
4
Kayser, Gunner
9
Mead
53.43
2
5
Scisum, Timitri
12
Lewis and Clark
53.45
2
6
Nickerson, Codi
11
Kamiakin
53.47
2
5
Chamberlin, Brian
11
Moses Lake
53.61
1
6
Sykes, Grayson
9
Central Valley
53.97
1
7
Clason, David
12
Mead
54.32
2
8
Qualheim, Connor
10
Richland
54.38
2
7
Gilbert, Matthew
10
Chiawana
55.82
1
Mens 800m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Avila, Alex
12
North Central
1:54.81
1
2
Mellgren, J.T.
12
North Central
1:55.88
1
3
Mellander, Kyle
12
West Valley-Yaki
1:56.71
1
4
Wordell, Andrew
11
North Central
1:56.83
1
5
Martin, Zac
12
Hanford
1:57.74
1
6
Adams, Casey
11
North Central
1:59.97
1
7
Johnson, Hunter
10
Mt Spokane
2:00.87
1
8
Williams, Keith
9
North Central
2:02.27
1
Mens 800m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Mellgren, J.T.
12
North Central
1:58.11
1
2
Martin, Zac
12
Hanford
1:58.50
1
3
Wordell, Andrew
11
North Central
1:58.80
1
4
Williams, Keith
9
North Central
1:59.07
1
5
Johnson, Hunter
10
Mt Spokane
1:59.53
1
1
Avila, Alex
12
North Central
1:59.99
2
2
Adams, Casey
11
North Central
2:00.18
2
3
Mellander, Kyle
12
West Valley-Yaki
2:00.30
2
4
Mosley, Robert
11
North Central
2:02.07
2
5
Broz, Chris
12
Hanford
2:02.72
2
6
Rodriguez, Albert
12
Hanford
2:05.64
1
6
Rogers, Jordan
North Central
2:07.49
2
Mens 800m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Zimmerman, Justin
12
Joel Ferris
1:55.93
1
2
Boersma, Nick
10
Wenatchee
1:57.66
1
3
Davis, Scott
12
Joel Ferris
1:57.87
1
4
Casillas, Casey
12
Richland
1:58.50
1
5
Hetrick, Joel
12
University
1:59.09
1
6
Lisle, Charles
12
Kamiakin
1:59.21
1
7
Howland, Taylen
11
Mead
1:59.25
1
8
Cummings, Timothy
11
Eisenhower
2:04.29
1
Mens 800m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Zimmerman, Justin
12
Joel Ferris
1:57.03
2
2
Boersma, Nick
10
Wenatchee
1:57.29
2
3
Casillas, Casey
12
Richland
1:57.42
2
4
Davis, Scott
12
Joel Ferris
1:57.70
2
1
Cummings, Timothy
11
Eisenhower
1:58.10
1
2
Hetrick, Joel
12
University
1:58.12
1
3
Lisle, Charles
12
Kamiakin
1:58.35
1
5
Howland, Taylen
11
Mead
1:58.88
2
4
Witkoe, Steven
12
University
1:59.01
1
5
Sturdefant, Kyle
12
Southridge
2:00.80
1
6
Peone, Grey
10
Eisenhower
2:01.51
1
6
Gonzales, Adrian
12
Southridge
2:02.65
2
7
Schweiger, Nathan
12
Richland
2:03.67
2
8
Smith, Aaron
11
Southridge
2:04.06
2
7
Valdez, Justin
12
Wenatchee
2:04.07
1
8
Peak, Alan
12
Kamiakin
2:07.54
1
Mens 1600m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Johnston, Ben
12
North Central
4:16.62
1
2
Adams, Casey
11
North Central
4:17.30
1
3
Weitz, Nathan
10
Shadle Park
4:18.97
1
4
Schroeder, Allan
12
Mt Spokane
4:24.51
1
5
Johnson, Hunter
10
Mt Spokane
4:25.29
1
6
Hamilton, Vince
11
North Central
4:29.90
1
7
Williams, Keith
9
North Central
4:30.85
1
8
Martin, Zac
12
Hanford
4:31.23
1
9
Fall, Nathen
12
North Central
4:33.73
1
10
Reynoso, Juan
10
Sunnyside
4:39.82
1
11
Rodriguez, Albert
12
Hanford
4:49.57
1
12
Hathaway, Noel
10
Hanford
5:00.06
1
Mens 1600m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Thorne, Adam
12
Joel Ferris
4:14.86
1
2
Gardner, Andrew
9
Mead
4:17.01
1
3
Cummings, Timothy
11
Eisenhower
4:17.63
1
4
Olivas, Quinton
12
Southridge
4:17.92
1
5
Armstrong, Anthony
10
Kamiakin
4:19.32
1
6
Overbay, Collin
11
Gonzaga Prep
4:19.81
1
7
Greer, Josh
12
Mead
4:20.36
1
8
Silva, German
11
Eisenhower
4:20.63
1
9
Wolpert, John-Paul
10
Walla Walla
4:26.40
1
10
Richards, Austin
10
Kamiakin
4:28.00
1
11
Kimsey, Alex
10
Joel Ferris
4:29.53
1
12
Fiske, Evan
12
Kamiakin
4:31.47
1
13
Yoke, Justin
12
Kamiakin
4:32.68
1
14
Turpen, Cayle
11
Richland
4:37.09
1
15
Edmondson, Brandon
10
Eastmont
4:41.81
1
16
Melchor, Alberto
10
A.C. Davis
4:50.26
1
Mens 3200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Johnston, Ben
12
North Central
9:10.60
1
2
Schroeder, Allan
12
Mt Spokane
9:14.24
1
3
Weitz, Nathan
10
Shadle Park
9:18.35
1
4
Hamilton, Vince
11
North Central
9:20.54
1
5
Fall, Nathen
12
North Central
9:52.04
1
6
Jones, Connor
11
Mt Spokane
9:59.77
1
7
Hafferkamp, Stephe
11
Shadle Park
10:09.21
1
8
Edwards, Cody
10
East Valley-Spok
10:09.23
1
9
Reynoso, Juan
10
Sunnyside
10:10.46
1
10
Gonzalez, Nathan
10
Sunnyside
10:34.56
1
11
Philip, Jeevan
9
Hanford
10:34.79
1
12
Nelson, Ryan
11
Hanford
10:51.39
1
Mens 3200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Thorne, Adam
12
Joel Ferris
9:13.73
1
2
Armstrong, Anthony
10
Kamiakin
9:13.86
1
3
Gardner, Andrew
9
Mead
9:17.34
1
4
Simison, Bryan
12
Eisenhower
9:19.61
1
5
Bierig, Kenji
11
Lewis and Clark
9:25.35
1
6
Wolpert, John-Paul
10
Walla Walla
9:31.04
1
7
Smith, Jacob
10
Wenatchee
9:33.70
1
8
Nelson, Aaron
11
Walla Walla
9:39.34
1
9
Richards, Austin
10
Kamiakin
9:40.89
1
10
Smith, Jon
11
University
9:41.92
1
11
Kimsey, Alex
10
Joel Ferris
9:47.69
1
12
Fiske, Evan
12
Kamiakin
9:49.73
1
13
Rodriguez, Jaziel
10
Eisenhower
10:05.44
1
14
Cravens, Colby
12
Southridge
10:05.71
1
15
Vargas, Santos
10
Eisenhower
10:09.74
1
16
Seiler, Nathan
12
Southridge
10:14.07
1
Mens 110m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Clements, Joe
12
Hanford
14.97w
+2.5
1
2
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
15.31w
+2.5
1
3
Svastisalee, Desea
12
North Central
15.33w
+2.5
1
4
Collett, Joesph
10
Hanford
15.52w
+2.5
1
5
Haven, Bill
11
North Central
15.85w
+2.5
1
6
Somers, Beau
10
East Valley-Spok
16.16w
+2.5
1
7
Dikes, Dylan
12
Hanford
16.18w
+2.5
1
8
Ranson, Stephen
12
Mt Spokane
16.61w
+2.5
1
Mens 110m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
15.03
nwi
2
1
Clements, Joe
12
Hanford
15.28
nwi
1
2
Svastisalee, Desea
12
North Central
15.29
nwi
1
3
Collett, Joesph
10
Hanford
15.61
nwi
1
2
Haven, Bill
11
North Central
15.79
nwi
2
3
Somers, Beau
10
East Valley-Spok
16.23
nwi
2
4
Ranson, Stephen
12
Mt Spokane
16.50
nwi
2
5
Dikes, Dylan
12
Hanford
16.65
nwi
2
4
Person, Darius
10
Mt Spokane
16.89
nwi
1
5
Bruno, Greg
11
Shadle Park
16.90
nwi
1
6
Parker, Cody
12
East Valley-Spok
17.25
nwi
1
6
Becker, Tyler
12
Shadle Park
17.49
nwi
2
Mens 110m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gerling, Garrett
12
Walla Walla
14.31
nwi
1
2
Monahan, Casey
12
Mead
14.35
nwi
1
3
Yale, Jason
12
Southridge
15.08
nwi
1
4
Kafentzis, Travis
11
Richland
15.17
nwi
1
5
Hunt, Nick
12
Wenatchee
15.27
nwi
1
6
Smith, Mike
11
Mead
15.28
nwi
1
7
Seitz, Dylan
11
Central Valley
15.31
nwi
1
8
McEuen, Tim
12
Walla Walla
15.59
nwi
1
Mens 110m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gerling, Garrett
12
Walla Walla
14.72
nwi
1
1
Monahan, Casey
12
Mead
14.96
nwi
2
2
Yale, Jason
12
Southridge
15.05
nwi
2
3
Kafentzis, Travis
11
Richland
15.30
nwi
2
2
Hunt, Nick
12
Wenatchee
15.31
nwi
1
3
Smith, Mike
11
Mead
15.36
nwi
1
4
Seitz, Dylan
11
Central Valley
15.41
nwi
2
5
McEuen, Tim
12
Walla Walla
15.61
nwi
2
4
McDowell, Dashea
11
Mead
15.76
nwi
1
6
Toften, Eric
12
Eastmont
15.78
nwi
2
5
White, Tim
11
Kamiakin
15.92
nwi
1
6
Heaston, Brad
12
Southridge
16.03
nwi
1
7
Arndt, Andrew
12
Wenatchee
16.16
nwi
2
7
Del Toro, Eddie
12
Kamiakin
16.23
nwi
1
8
Cunanan, Jordan
12
University
16.30
nwi
2
8
Broberg, Curtis
10
Wenatchee
16.88
nwi
1
Mens 300m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
39.15
1
2
Collett, Joesph
10
Hanford
39.70
1
3
Swager, Gunnar
11
North Central
39.87
1
4
Clements, Joe
12
Hanford
40.73
1
5
Green, Tyler
10
Mt Spokane
42.64
1
6
Ranson, Stephen
12
Mt Spokane
43.14
1
7
Munter, Joshua
10
Shadle Park
43.69
1
--
Somers, Beau
10
East Valley-Spok
DQ
1
Mens 300m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Sarmiento, Kennedy
12
Sunnyside
39.71
2
2
Clements, Joe
12
Hanford
40.09
2
1
Collett, Joesph
10
Hanford
40.54
1
3
Swager, Gunnar
11
North Central
40.78
2
2
Somers, Beau
10
East Valley-Spok
41.42
1
4
Green, Tyler
10
Mt Spokane
42.88
2
5
Ranson, Stephen
12
Mt Spokane
43.40
2
3
Munter, Joshua
10
Shadle Park
43.48
1
6
Blue, David
9
North Central
43.90
2
4
Parker, Cody
12
East Valley-Spok
44.10
1
5
Duesterhof, Austin
10
North Central
44.36
1
6
Oram, Jeremy
10
West Valley-Yaki
44.88
1
Mens 300m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gerling, Garrett
12
Walla Walla
37.77
1
2
Bailey, Wes
10
Mead
38.43
1
3
Luhrs, Rainer
12
Pasco
38.63
1
4
Hunt, Nick
12
Wenatchee
39.10
1
5
Le Mieux, Jordan
12
Pasco
39.22
1
6
Yale, Jason
12
Southridge
39.63
1
7
Seitz, Dylan
11
Central Valley
40.37
1
8
Del Toro, Eddie
12
Kamiakin
40.83
1
Mens 300m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Gerling, Garrett
12
Walla Walla
38.16
2
1
Luhrs, Rainer
12
Pasco
39.33
1
2
Bailey, Wes
10
Mead
39.34
1
2
Le Mieux, Jordan
12
Pasco
39.70
2
3
Hunt, Nick
12
Wenatchee
39.99
1
3
Yale, Jason
12
Southridge
40.29
2
4
Del Toro, Eddie
12
Kamiakin
40.41
1
5
Seitz, Dylan
11
Central Valley
40.50
1
4
Simpson, Bodie
9
Kennewick
40.76
2
5
Peterson, Ryan
11
University
41.07
2
6
Quam, Addison
11
Southridge
41.07
1
6
Smith, Mike
11
Mead
41.39
2
7
Fry, Jacob
11
University
41.67
1
7
Gerling, Blake
10
Walla Walla
41.75
2
8
Nygard, Brian
12
Wenatchee
42.50
1
8
Kafentzis, Travis
11
Richland
43.54
2
Mens 4x100m Relay 3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Klundt
,
Petersen
,
Murray
,
Naccarat
Mt Spokane
43.12
1
2
Brown
,
Hawes
,
Sanchez
,
Stewart
Hanford
43.55
1
3
Daniels
,
Arkangel
,
Svastisa
,
Swager
North Central
44.11
1
4
Smith
,
Murray
,
Van Gund
,
Bailey
Rogers-Spokane
44.26
1
5
Sarmient
,
Madrigal
,
Deleon
,
Medrano
Sunnyside
44.83
1
6
Brown
,
Wilson
,
Zaborski
,
Brady
Shadle Park
45.24
1
Mens 4x100m Relay 4A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Maack
,
Monahan
,
Smith
,
Bailey
Mead
42.68
1
2
Wilborn
,
Search
,
Luhrs
,
Avery
Pasco
43.05
1
3
Reynolds
,
Powell
,
Bowers
,
Rhea
Richland
43.28
1
4
McLean
,
Nickerso
,
Johnston
,
White
Kamiakin
43.69
1
5
Ceron
,
Gerling
,
Hoe
,
Schillin
Walla Walla
43.98
1
6
Humphrey
,
Quins
,
Upmeyer
,
Zettle
University
44.38
1
7
Hill
,
Wilks
,
Moberg
,
Koon
Moses Lake
45.42
1
--
Olson
,
Orosco
,
Guinn
,
Tullos
Joel Ferris
DQ
1
Mens 4x400m Relay 3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Swager
,
Mellgren
,
Avila
,
Johnston
North Central
3:27.22
1
2
Naccarat
,
Green
,
O'Leary
,
Cerenzia
Mt Spokane
3:27.49
1
3
Millan
,
Nalder
,
Rife
,
Stevens
East Valley-Spok
3:30.20
1
4
Wrzesins
,
Broz
,
Rodrigue
,
Martin
Hanford
3:30.46
1
5
Van Gund
,
Smith
,
Willis
,
Bailey
Rogers-Spokane
3:37.68
1
6
Manrique
,
Moulton
,
Mellande
,
McDowell
West Valley-Yaki
3:38.14
1
Mens 4x400m Relay 4A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Helm
,
Sealby
,
Hunt
,
Sealby
Wenatchee
3:21.40
1
2
White
,
Yoke
,
Nickerso
,
Johnston
Kamiakin
3:23.63
1
3
Luhrs
,
Powell
,
Le Mieux
,
Avery
Pasco
3:25.52
1
4
Bowers
,
Zuroske
,
Schweige
,
Casillas
Richland
3:26.05
1
5
Thorne
,
Davis
,
Olson
,
Zimmerma
Joel Ferris
3:26.68
1
6
Upmeyer
,
Witkoe
,
Smith
,
Hetrick
University
3:28.96
1
7
Ennis
,
Butler
,
Scisum
,
Bierig
Lewis and Clark
3:29.01
1
8
Quam
,
Smith
,
Olivas
,
Sturdefa
Southridge
3:33.35
1
Mens Shot Put 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Harris, RJ
12
Hanford
51-01.25
(15.58m)
2
2
Lloyd, Rhys
12
Hanford
49-02.50
(15.00m)
2
3
Ames, Zach
12
East Valley-Spok
48-09.50
(14.87m)
2
4
Meade, Joe
12
East Valley-Spok
47-11.50
(14.62m)
2
5
Strehlou, Joey
11
East Valley-Spok
47-08.75
(14.55m)
2
6
Taylor, Steven
12
North Central
46-09.50
(14.26m)
2
1
Wagar, Cameron
11
Hanford
46-03.25
(14.10m)
1
2
Lill, Matthew
11
North Central
44-06.50
(13.58m)
1
3
Neary, Aaron
11
Hanford
42-11.75
(13.10m)
1
4
Hansen, Chris
11
Mt Spokane
41-10.25
(12.76m)
1
5
Walsh, Averey
11
Mt Spokane
41-08.50
(12.71m)
1
6
Dean, Isaiah
12
Shadle Park
41-05.50
(12.64m)
1
Mens Shot Put 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wright, Sam
12
Mead
58-02.00
(17.73m)
2
2
Oiland, Kjelby
12
Joel Ferris
54-02.50
(16.52m)
2
3
Hughes, Daniel
11
Chiawana
54-00.00
(16.46m)
2
4
Rowell, Billy
11
Central Valley
53-01.00
(16.18m)
2
5
Gabbert, Conor
12
Gonzaga Prep
50-10.00
(15.49m)
2
6
Pitman, Chris
12
Richland
50-06.00
(15.39m)
2
7
Porter, Brandon
12
Walla Walla
49-00.00
(14.94m)
2
1
Sharp, Travis
12
Kennewick
46-05.00
(14.15m)
1
2
Haste, Greg
12
Southridge
46-02.75
(14.09m)
1
8
Canton, Anthony
11
Joel Ferris
45-05.00
(13.84m)
2
3
Christensen, Denni
10
Richland
44-08.25
(13.62m)
1
4
Brinkworth, Austin
11
Southridge
42-09.50
(13.04m)
1
5
Guzman, Jose
12
Pasco
41-07.00
(12.67m)
1
6
Gallinger, Garrett
12
Richland
41-04.00
(12.60m)
1
7
Dahl, Cameron
11
Chiawana
37-08.00
(11.48m)
1
--
Jimenez, Dallas
12
Walla Walla
DQ
(--)
1
Mens Discus 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Meade, Joe
12
East Valley-Spok
143-02
(43.64m)
1
2
Brosmore, Levi
9
Mt Spokane
139-09
(42.60m)
1
3
Braviroff, David
12
East Valley-Spok
134-10
(41.10m)
1
4
Harris, RJ
12
Hanford
134-06
(41.00m)
1
5
Bennett, Brian
12
Sunnyside
131-08
(40.13m)
1
6
Cantu, Andres
12
Sunnyside
128-05
(39.14m)
1
7
Rawley, John
12
Shadle Park
126-04
(38.51m)
1
8
Strehlou, Joey
11
East Valley-Spok
125-03
(38.18m)
1
Mens Discus 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Meade, Joe
12
East Valley-Spok
143-02
(43.64m)
2
2
Brosmore, Levi
9
Mt Spokane
139-09
(42.60m)
2
3
Braviroff, David
12
East Valley-Spok
134-10
(41.10m)
2
1
Harris, RJ
12
Hanford
134-06
(41.00m)
1
2
Bennett, Brian
12
Sunnyside
131-08
(40.13m)
1
3
Cantu, Andres
12
Sunnyside
128-05
(39.14m)
1
4
Rawley, John
12
Shadle Park
126-04
(38.51m)
1
5
Strehlou, Joey
11
East Valley-Spok
125-03
(38.18m)
1
4
Lill, Matthew
11
North Central
120-07
(36.75m)
2
6
Esparza, Anthony
12
Shadle Park
120-01
(36.60m)
1
5
Ames, Zach
12
East Valley-Spok
119-00
(36.27m)
2
6
Neary, Aaron
11
Hanford
106-08
(32.51m)
2
Mens Discus 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wright, Sam
12
Mead
173-04
(52.83m)
1
2
Sharp, Travis
12
Kennewick
155-04
(47.35m)
1
3
Regalado, Seth
10
Mead
143-08
(43.79m)
1
4
Dahl, Cameron
11
Chiawana
143-08
(43.79m)
1
5
Bragg, Kris
12
Kamiakin
141-09
(43.21m)
1
6
Christensen, Denni
10
Richland
141-06
(43.13m)
1
7
Holm, Jesse
11
Eastmont
136-09
(41.68m)
1
8
Smith, Aaran
12
Southridge
132-08
(40.44m)
1
Mens Discus 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Wright, Sam
12
Mead
173-04
(52.83m)
2
2
Sharp, Travis
12
Kennewick
155-04
(47.35m)
2
1
Dahl, Cameron
11
Chiawana
143-08
(43.79m)
1
3
Regalado, Seth
10
Mead
143-08
(43.79m)
2
4
Bragg, Kris
12
Kamiakin
141-09
(43.21m)
2
5
Christensen, Denni
10
Richland
141-06
(43.13m)
2
2
Holm, Jesse
11
Eastmont
136-09
(41.68m)
1
3
Smith, Aaran
12
Southridge
132-08
(40.44m)
1
6
Sharkey, Drew
10
Joel Ferris
131-06
(40.08m)
2
7
Lague, Adam
10
Mead
130-09
(39.85m)
2
8
Pitman, Chris
12
Richland
130-04
(39.73m)
2
4
Frazier, Jordan
10
Eastmont
130-01
(39.65m)
1
5
Espinoza, Jaden
11
Chiawana
129-04
(39.42m)
1
6
Soto, Abel
11
Eisenhower
128-10
(39.27m)
1
--
Middleton, Kellen
12
Central Valley
ND
(--)
1
--
Sauileone, Jacob
11
Eastmont
ND
(--)
1
Mens Javelin 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Evans, Luke
12
North Central
197-10
(60.30m)
2
2
Wagar, Cameron
11
Hanford
181-06
(55.32m)
2
3
Ames, Zach
12
East Valley-Spok
180-09
(55.09m)
2
4
Amaro, Eric
9
Sunnyside
153-10
(46.89m)
2
1
Meade, Joe
12
East Valley-Spok
146-01
(44.53m)
1
2
Walsh, Averey
11
Mt Spokane
142-06
(43.43m)
1
5
Freeman, Chris
10
Hanford
140-00
(42.67m)
2
3
Gabel, Micah
11
Mt Spokane
137-06
(41.91m)
1
4
Wilson, Jacob
10
North Central
133-00
(40.54m)
1
6
Dikes, Dylan
12
Hanford
110-05
(33.66m)
2
--
Brown, David
10
Shadle Park
DQ
(--)
1
Mens Javelin 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Taylor, Levi
12
Lewis and Clark
203-07
(62.05m)
2
2
Hilmes, Sam
10
Mead
188-11
(57.58m)
2
3
Porter, Brandon
12
Walla Walla
179-07
(54.74m)
2
4
Nolen, Preston
12
University
179-06
(54.71m)
2
5
Jacobus, Pat
12
Eastmont
178-10
(54.51m)
2
6
Orosco, Gage
12
Joel Ferris
178-03
(54.33m)
2
1
Payne, Joe
10
Richland
169-07
(51.69m)
1
2
Yale, Jason
12
Southridge
161-08
(49.28m)
1
7
Crump, Brayden
12
Central Valley
158-08
(48.36m)
2
3
Phenneger, Sean
11
Southridge
156-11
(47.83m)
1
8
Sharp, Travis
12
Kennewick
151-00
(46.02m)
2
4
Gallinger, Garrett
12
Richland
150-11
(46.00m)
1
5
Cook, Ozzie
12
Richland
149-09
(45.64m)
1
6
Whitby, Bevin
12
Pasco
147-01
(44.83m)
1
7
Wilks, Jordan
12
Moses Lake
145-01
(44.22m)
1
8
Robertson, Jake
11
Walla Walla
144-05
(44.02m)
1
Mens High Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Evans, Luke
12
North Central
6-03.00
(1.91m)
1
1
Haven, Bill
11
North Central
6-03.00
(1.91m)
1
1
Van De Mark, Shawn
12
Hanford
6-03.00
(1.91m)
1
4
Jensen, Cole
9
Shadle Park
5-10.00
(1.78m)
1
4
Murray, Carson
9
Rogers-Spokane
5-10.00
(1.78m)
1
6
Salmeron, Eduardo
9
Sunnyside
5-08.00
(1.73m)
1
6
Moulton, Taylor
12
West Valley-Yaki
5-08.00
(1.73m)
1
6
Deatherage, Bernar
10
Hanford
5-08.00
(1.73m)
1
6
Benegar, Roger
9
East Valley-Spok
5-08.00
(1.73m)
1
10
Hahn, Hunter
11
Mt Spokane
5-06.00
(1.68m)
1
10
O'Leary, Casey
11
Mt Spokane
5-06.00
(1.68m)
1
10
Gabel, Micah
11
Mt Spokane
5-06.00
(1.68m)
1
Mens High Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maricich, AJ
12
Mead
6-10.00
(2.08m)
1
2
Beck, Jeremy
12
Mead
6-08.00
(2.03m)
1
3
Search, Brandon
11
Pasco
6-04.00
(1.93m)
1
3
Chavez, Joel
12
Central Valley
6-04.00
(1.93m)
1
5
Kafentzis, Travis
11
Richland
6-02.00
(1.88m)
1
5
Camp, Galen
9
Mead
6-02.00
(1.88m)
1
7
Zuroske, Troy
12
Richland
6-00.00
(1.83m)
1
7
McEuen, Tim
12
Walla Walla
6-00.00
(1.83m)
1
9
Arndt, Andrew
12
Wenatchee
5-10.00
(1.78m)
1
9
White, Tim
11
Kamiakin
5-10.00
(1.78m)
1
9
Haueter, Chris
10
Southridge
5-10.00
(1.78m)
1
9
Terrell, Phillip
10
Central Valley
5-10.00
(1.78m)
1
9
Robertson, Jake
11
Walla Walla
5-10.00
(1.78m)
1
14
Green, Phillip
11
Eastmont
5-08.00
(1.73m)
1
--
Moss, Jefrey
12
Wenatchee
NH
(--)
1
--
Welch, Kip
11
Kamiakin
NH
(--)
1
Mens Long Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Concepcion, Shane
10
Mt Spokane
21-08.25
(6.61m)
nwi
1
2
Murray, Joe
12
Mt Spokane
20-10.75
(6.37m)
nwi
1
3
Greenwood, Ryan
11
Mt Spokane
20-08.00
(6.30m)
nwi
1
4
Van De Mark, Shawn
12
Hanford
20-05.00
(6.22m)
nwi
1
5
Hollister, Isaiah
11
North Central
20-00.50
(6.11m)
nwi
1
6
Larson, Dane
9
Mt Spokane
19-05.75
(5.94m)
nwi
1
7
Kissinger, Trevor
11
Mt Spokane
18-10.50
(5.75m)
nwi
1
8
Sanchez, Levi
12
Hanford
18-10.25
(5.75m)
nwi
1
Mens Long Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Concepcion, Shane
10
Mt Spokane
21-08.25
(6.61m)
nwi
2
2
Murray, Joe
12
Mt Spokane
20-10.75
(6.37m)
nwi
2
3
Greenwood, Ryan
11
Mt Spokane
20-08.00
(6.30m)
nwi
2
4
Van De Mark, Shawn
12
Hanford
20-05.00
(6.22m)
nwi
2
1
Hollister, Isaiah
11
North Central
20-00.50
(6.11m)
nwi
1
5
Larson, Dane
9
Mt Spokane
19-05.75
(5.94m)
nwi
2
2
Kissinger, Trevor
11
Mt Spokane
18-10.50
(5.75m)
nwi
1
3
Sanchez, Levi
12
Hanford
18-10.25
(5.75m)
nwi
1
6
Wrzesinski, Weston
12
Hanford
18-07.50
(5.68m)
nwi
2
4
Brady, Gavin
12
Shadle Park
18-04.50
(5.60m)
nwi
1
5
Funk, Mike
10
Hanford
17-09.75
(5.43m)
nwi
1
Mens Long Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
22-01.50
(6.74m)
nwi
1
2
Search, Brandon
11
Pasco
21-06.50
(6.57m)
nwi
1
3
Wilborn, Austin
12
Pasco
21-03.75
(6.50m)
nwi
1
4
Hoe, Jonah
9
Walla Walla
21-03.50
(6.49m)
nwi
1
5
Corbray, Anthony
12
A.C. Davis
21-03.00
(6.48m)
nwi
1
6
Demeritt, Darien
12
Joel Ferris
20-02.50
(6.16m)
nwi
1
6
Koon, Randy
12
Moses Lake
20-02.50
(6.16m)
nwi
1
8
Nungester, Ryan
11
Central Valley
20-01.00
(6.12m)
nwi
1
Mens Long Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sealby, Jacob
12
Wenatchee
22-01.50
(6.74m)
nwi
2
2
Search, Brandon
11
Pasco
21-06.50
(6.57m)
nwi
2
3
Wilborn, Austin
12
Pasco
21-03.75
(6.50m)
nwi
2
1
Hoe, Jonah
9
Walla Walla
21-03.50
(6.49m)
nwi
1
4
Corbray, Anthony
12
A.C. Davis
21-03.00
(6.48m)
nwi
2
5
Koon, Randy
12
Moses Lake
20-02.50
(6.16m)
nwi
2
5
Demeritt, Darien
12
Joel Ferris
20-02.50
(6.16m)
nwi
2
2
Nungester, Ryan
11
Central Valley
20-01.00
(6.12m)
nwi
1
3
Schon, Brennan
9
Lewis and Clark
19-08.75
(6.01m)
nwi
1
4
Duckworth, Geramey
11
Chiawana
19-08.50
(6.01m)
nwi
1
5
Zuroske, Troy
12
Richland
19-06.50
(5.96m)
nwi
1
6
Najera, Alfonso
11
Kennewick
19-06.25
(5.95m)
nwi
1
7
Pendergrass, Nick
12
Central Valley
19-06.25
(5.95m)
nwi
2
7
Hill, Mitchell
12
Moses Lake
19-06.25
(5.95m)
nwi
2
7
VanVoorhis, Isaiah
10
Central Valley
18-11.75
(5.78m)
nwi
1
--
Brader, Jordin
12
Kamiakin
ND
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Concepcion, Shane
10
Mt Spokane
41-07.00
(12.67m)
nwi
2
2
Larson, Dane
9
Mt Spokane
41-00.50
(12.51m)
nwi
2
3
Skinner, Charles
12
North Central
40-09.75
(12.44m)
nwi
2
1
Moulton, Taylor
12
West Valley-Yaki
40-07.50
(12.38m)
nwi
1
4
Kissinger, Trevor
11
Mt Spokane
40-01.00
(12.22m)
nwi
2
5
Enfield, Tyler
9
West Valley-Yaki
39-10.25
(12.15m)
nwi
2
2
Hollister, Isaiah
11
North Central
39-09.00
(12.12m)
nwi
1
3
Salmeron, Eduardo
9
Sunnyside
38-06.25
(11.74m)
nwi
1
4
Benegar, Roger
9
East Valley-Spok
37-04.50
(11.39m)
nwi
1
6
Van De Mark, Shawn
12
Hanford
37-04.00
(11.38m)
nwi
2
--
Brown, David
10
Shadle Park
DQ
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Taylor, Levi
12
Lewis and Clark
47-07.50
(14.52m)
nwi
2
2
Moberg, Dylan
12
Moses Lake
44-01.25
(13.44m)
nwi
2
3
Hill, Mitchell
12
Moses Lake
43-10.00
(13.36m)
nwi
2
4
Cain, Marcus
12
Southridge
43-00.25
(13.11m)
nwi
2
5
Wilborn, Austin
12
Pasco
42-09.00
(13.03m)
nwi
2
1
Markham, Tanner
12
Central Valley
41-06.50
(12.66m)
nwi
1
2
Wildey, Matt
11
Richland
41-06.00
(12.65m)
nwi
1
6
Demeritt, Darien
12
Joel Ferris
41-04.00
(12.60m)
nwi
2
7
Najera, Alfonso
11
Kennewick
41-02.00
(12.55m)
nwi
2
3
Robertson, Jake
11
Walla Walla
40-10.75
(12.47m)
nwi
1
4
Demeritt, Isaac
10
Joel Ferris
40-05.00
(12.32m)
nwi
1
5
Wilks, Jordan
12
Moses Lake
39-11.50
(12.18m)
nwi
1
6
Corter, Justyn
12
Eastmont
39-05.50
(12.03m)
nwi
1
7
Radezky, Jake
10
Mead
39-02.00
(11.94m)
nwi
1
8
Duckworth, Geramey
11
Chiawana
37-08.00
(11.48m)
nwi
1
Mens Pole Vault 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wilson, Tyler
11
Shadle Park
14-06.00
(4.42m)
1
2
Wurst, Scott
10
Mt Spokane
13-03.00
(4.04m)
1
3
Rife, August
12
East Valley-Spok
13-00.00
(3.96m)
1
3
McLean, Alex
12
East Valley-Spok
13-00.00
(3.96m)
1
5
Haven, John
11
North Central
12-06.00
(3.81m)
1
6
Davies, Ned
11
North Central
12-00.00
(3.66m)
1
6
Tollackson, Ryan
12
West Valley-Yaki
12-00.00
(3.66m)
1
6
Rice, Ryan
11
Sunnyside
12-00.00
(3.66m)
1
6
Foxworth, Conner
11
North Central
12-00.00
(3.66m)
1
10
Irvine, Zane
10
West Valley-Yaki
11-00.00
(3.35m)
1
--
LaBenne, Brock
11
Mt Spokane
NH
(--)
1
Mens Pole Vault 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Martinez, Michael
12
A.C. Davis
14-00.00
(4.27m)
1
1
Schooley, Marcus
11
A.C. Davis
14-00.00
(4.27m)
1
3
Green, Micheal
11
Mead
13-09.00
(4.19m)
1
4
Walker, Berlie
10
Eastmont
13-06.00
(4.11m)
1
4
Douglass, Hayden
12
Mead
13-06.00
(4.11m)
1
4
Will, Tyler
12
Lewis and Clark
13-06.00
(4.11m)
1
7
Hino, Jacob
10
Eisenhower
13-00.00
(3.96m)
1
7
Harris, Trace
12
Wenatchee
13-00.00
(3.96m)
1
7
Wilkins, Calvin
10
Joel Ferris
13-00.00
(3.96m)
1
10
Mercado, Alex
11
Kamiakin
12-06.00
(3.81m)
1
10
Wehde, Jared
11
Mead
12-06.00
(3.81m)
1
10
Keeton, Joseph
11
Eisenhower
12-06.00
(3.81m)
1
10
Alexander, Jay
9
University
12-06.00
(3.81m)
1
10
Caron, Joey
11
Eastmont
12-06.00
(3.81m)
1
10
Gonzalez, Arturo
10
Kamiakin
12-06.00
(3.81m)
1
--
Williams, Troy
12
Pasco
NH
(--)
1
--
Stephens, Austin
10
Richland
NH
(--)
1
Womens 100m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jaeger, Chantel
11
West Valley-Yaki
12.18w
+3.9
1
2
McKinlay, Afton
11
Mt Spokane
12.69w
+3.9
1
3
Johnson, Kahiesha
11
Hanford
12.99w
+3.9
1
4
Packard, Ashley
11
West Valley-Yaki
13.10w
+3.9
1
5
Clute, Kennedie
9
Mt Spokane
13.25w
+3.9
1
6
Foster, Tessa
11
Hanford
13.29w
+3.9
1
7
Wagner, Hope
11
East Valley-Spok
13.32w
+3.9
1
8
Clutter, Cheyenne
9
Mt Spokane
13.51w
+3.9
1
Womens 100m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Jaeger, Chantel
11
West Valley-Yaki
12.40
nwi
1
1
McKinlay, Afton
11
Mt Spokane
12.71
nwi
2
2
Johnson, Kahiesha
11
Hanford
12.93
nwi
2
2
Clute, Kennedie
9
Mt Spokane
13.17
nwi
1
3
Packard, Ashley
11
West Valley-Yaki
13.19
nwi
2
3
Foster, Tessa
11
Hanford
13.28
nwi
1
4
Clutter, Cheyenne
9
Mt Spokane
13.30
nwi
2
4
Wagner, Hope
11
East Valley-Spok
13.54
nwi
1
5
Bethely, Jasmine
9
Mt Spokane
13.67
nwi
1
5
Lively, Jessica
12
North Central
13.70
nwi
2
6
McGarry, Ari
10
Shadle Park
14.16
nwi
1
6
Bruns, Jessica
10
Shadle Park
14.52
nwi
2
Womens 100m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lin, Kelsey
12
Joel Ferris
12.48
nwi
1
2
Upton, LaQuilla
12
Southridge
12.55
nwi
1
3
Grant, Tymen
10
Mead
12.72
nwi
1
4
Campbell, Shanai
12
Eisenhower
12.80
nwi
1
5
Neal, Rebecca
9
Kamiakin
12.95
nwi
1
6
Sharp, Ashley
11
Wenatchee
13.00
nwi
1
7
Sanford, Martha
12
Richland
13.38
nwi
1
8
Arnold, McKenzie
11
Eisenhower
13.39
nwi
1
Womens 100m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Lin, Kelsey
12
Joel Ferris
12.53w
+2.8
1
1
Upton, LaQuilla
12
Southridge
12.53w
+3.4
2
2
Campbell, Shanai
12
Eisenhower
12.70w
+2.8
1
3
Neal, Rebecca
9
Kamiakin
12.74w
+2.8
1
2
Grant, Tymen
10
Mead
12.77w
+3.4
2
4
Sharp, Ashley
11
Wenatchee
12.83w
+2.8
1
3
Sanford, Martha
12
Richland
12.87w
+3.4
2
4
Arnold, McKenzie
11
Eisenhower
13.03w
+3.4
2
5
Klingele, Beth
10
Eisenhower
13.05w
+3.4
2
5
Patterson, Sharese
11
University
13.16w
+2.8
1
6
Fitzhugh, Katie
10
Lewis and Clark
13.18w
+3.4
2
6
Montgomery, Seneca
11
Lewis and Clark
13.22w
+2.8
1
7
Adams, Christine
9
Wenatchee
13.24w
+3.4
2
8
Bautista, Tracey
9
A.C. Davis
13.30w
+3.4
2
7
Pierce, Sarah
10
Chiawana
13.32w
+2.8
1
8
Toure, Khadidja
10
Kamiakin
13.47w
+2.8
1
Womens 200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jaeger, Chantel
11
West Valley-Yaki
24.25
nwi
1
2
Johnson, Kahiesha
11
Hanford
26.17
nwi
1
3
Wagley, Martha
12
Shadle Park
26.23
nwi
1
4
McKinlay, Afton
11
Mt Spokane
27.18
nwi
1
5
Packard, Ashley
11
West Valley-Yaki
27.37
nwi
1
6
Broersma, Marisa
10
Sunnyside
27.82
nwi
1
7
Clute, Kennedie
9
Mt Spokane
27.95
nwi
1
8
Clutter, Cheyenne
9
Mt Spokane
28.20
nwi
1
Womens 200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Jaeger, Chantel
11
West Valley-Yaki
24.55
nwi
1
1
McKinlay, Afton
11
Mt Spokane
26.07
nwi
2
2
Johnson, Kahiesha
11
Hanford
26.25
nwi
2
2
Wagley, Martha
12
Shadle Park
26.75
nwi
1
3
Broersma, Marisa
10
Sunnyside
27.06
nwi
1
3
Clute, Kennedie
9
Mt Spokane
27.22
nwi
2
4
Packard, Ashley
11
West Valley-Yaki
27.31
nwi
2
4
Clutter, Cheyenne
9
Mt Spokane
27.79
nwi
1
5
Nelson, Sydney
9
Mt Spokane
28.49
nwi
1
6
Bellomy, Brooklyn
10
East Valley-Spok
29.53
nwi
1
--
Lively, Jessica
12
North Central
DQ
nwi
2
Womens 200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bourque, Chelsea
12
Southridge
25.67
nwi
1
2
Nemeth, Michelle
9
Central Valley
25.89
nwi
1
3
Brannan, Kyra
9
Kamiakin
26.16
nwi
1
4
Sanford, Martha
12
Richland
26.18
nwi
1
5
Sharp, Ashley
11
Wenatchee
26.23
nwi
1
6
Powell, Alyssa
9
Richland
26.86
nwi
1
7
Adams, Christine
9
Wenatchee
27.01
nwi
1
8
Ellsworth, Shelby
11
Chiawana
27.13
nwi
1
Womens 200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Bourque, Chelsea
12
Southridge
25.68
nwi
1
1
Brannan, Kyra
9
Kamiakin
26.00
nwi
2
2
Nemeth, Michelle
9
Central Valley
26.15
nwi
1
3
Sharp, Ashley
11
Wenatchee
26.23
nwi
1
2
Sanford, Martha
12
Richland
26.35
nwi
2
3
Powell, Alyssa
9
Richland
26.85
nwi
2
4
Ellsworth, Shelby
11
Chiawana
26.89
nwi
2
4
Adams, Christine
9
Wenatchee
26.92
nwi
1
5
Fitzhugh, Katie
10
Lewis and Clark
26.96
nwi
1
5
Weiler, Maddie
9
Gonzaga Prep
27.01
nwi
2
6
Floyd, Erica
11
Southridge
27.15
nwi
2
7
Patterson, Sharese
11
University
27.24
nwi
2
6
Cancado, Carla
12
Southridge
27.42
nwi
1
8
Gibbar, Brittany
9
Walla Walla
27.49
nwi
2
7
Munoz, Magie
11
Moses Lake
27.70
nwi
1
8
Macy, Melissa
9
Mead
28.03
nwi
1
Womens 400m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burns, Lindsay
9
West Valley-Yaki
56.78
1
2
Daniel, Breanna
12
Hanford
1:00.10
1
3
Broersma, Marisa
10
Sunnyside
1:00.60
1
4
Nell, Chelsea
12
West Valley-Yaki
1:01.44
1
5
Hereford, Lexi
9
Mt Spokane
1:04.02
1
6
Roske, Michaela
9
North Central
1:05.31
1
7
Oleson, Ixchelle
10
Mt Spokane
1:05.88
1
8
Pyatt, Courtney
9
East Valley-Spok
1:06.07
1
Womens 400m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Burns, Lindsay
9
West Valley-Yaki
59.42
2
1
Broersma, Marisa
10
Sunnyside
1:02.08
1
2
Nell, Chelsea
12
West Valley-Yaki
1:02.68
2
2
Daniel, Breanna
12
Hanford
1:02.75
1
3
Hereford, Lexi
9
Mt Spokane
1:03.99
1
4
Oleson, Ixchelle
10
Mt Spokane
1:05.36
1
3
Pyatt, Courtney
9
East Valley-Spok
1:06.55
2
4
Roske, Michaela
9
North Central
1:07.79
2
5
Chapman, Katie
9
North Central
1:08.20
2
5
Alekseye, Irina
9
Rogers-Spokane
1:08.81
1
6
Dukes, Juanita
10
Mt Spokane
1:09.28
1
--
Ranieri, Brooke
10
Mt Spokane
DQ
2
Womens 400m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Redmon, Jazmine
12
Mead
59.64
1
2
Rodriguez, Janette
12
Pasco
1:01.01
1
3
Nemeth, Michelle
9
Central Valley
1:01.06
1
4
Munoz, Magie
11
Moses Lake
1:01.28
1
5
Whitstocken, Angel
10
Kennewick
1:01.51
1
6
Freeman, Rachel
10
Eisenhower
1:01.66
1
7
Padon, Caitlin
12
Gonzaga Prep
1:01.67
1
8
Chapman, Tegan
10
Wenatchee
1:02.20
1
Womens 400m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Redmon, Jazmine
12
Mead
1:00.02
2
2
Whitstocken, Angel
10
Kennewick
1:00.62
2
1
Nemeth, Michelle
9
Central Valley
1:00.68
1
2
Chapman, Tegan
10
Wenatchee
1:01.06
1
3
Padon, Caitlin
12
Gonzaga Prep
1:01.18
1
4
Freeman, Rachel
10
Eisenhower
1:01.54
1
3
Munoz, Magie
11
Moses Lake
1:01.64
2
5
Rodriguez, Janette
12
Pasco
1:01.68
1
6
Schwilke, Sydney
12
Eastmont
1:01.85
1
4
Barcellos, Peyton
9
Mead
1:02.29
2
7
Callan, Maggie
9
Walla Walla
1:02.75
1
5
Barkley, Emily
9
Central Valley
1:02.77
2
8
Cleverly, London
9
Moses Lake
1:02.84
1
9
Shanley, Roddie
10
Richland
1:02.93
1
6
Skorpik, Jori
12
Kamiakin
1:03.11
2
7
Everson, Missy
12
Pasco
1:03.86
2
--
Wallace, Jenna
12
Southridge
NT
2
Womens 800m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cole, Molly
10
Mt Spokane
2:22.11
1
2
Daniel, Breanna
12
Hanford
2:22.80
1
3
Morris, Katie
10
Shadle Park
2:25.00
1
4
Young, Brooklin
9
Mt Spokane
2:26.96
1
5
Craig, Sarah
12
Mt Spokane
2:26.97
1
6
Greenhalgh, Beth
10
East Valley-Spok
2:30.21
1
7
Martin, Molly
11
North Central
2:32.75
1
8
Harmon, Alyssa
9
East Valley-Spok
2:34.54
1
Womens 800m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Morris, Katie
10
Shadle Park
2:23.22
2
2
Daniel, Breanna
12
Hanford
2:23.51
2
3
Young, Brooklin
9
Mt Spokane
2:25.09
2
4
Martin, Molly
11
North Central
2:26.83
2
1
Craig, Sarah
12
Mt Spokane
2:29.58
1
2
Cole, Molly
10
Mt Spokane
2:30.13
1
5
Harmon, Alyssa
9
East Valley-Spok
2:30.69
2
3
Greenhalgh, Beth
10
East Valley-Spok
2:32.21
1
4
Briggs, Jenna
11
East Valley-Spok
2:33.67
1
5
Sebren, Alyssa
9
West Valley-Yaki
2:34.76
1
6
Vargas, Celia
9
Sunnyside
2:36.03
1
6
Berlin, Jenna
10
Hanford
2:39.75
2
Womens 800m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mires, Baylee
11
Mead
2:21.20
1
2
Thornton, Amy
11
University
2:21.83
1
3
Earthman, Lauren
11
Joel Ferris
2:22.55
1
4
Sheffield, Kirsten
12
Eisenhower
2:22.70
1
5
Mahoney, Katie
11
Richland
2:23.01
1
6
Doohan, Alicia
12
Gonzaga Prep
2:25.65
1
7
Brooks, Kaylee
11
Kamiakin
2:28.43
1
8
Munoz, Magie
11
Moses Lake
2:29.39
1
Womens 800m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Sheffield, Kirsten
12
Eisenhower
2:21.59
1
2
Thornton, Amy
11
University
2:22.22
1
3
Mahoney, Katie
11
Richland
2:22.37
1
4
Munoz, Magie
11
Moses Lake
2:22.49
1
1
Mires, Baylee
11
Mead
2:23.13
2
2
Doohan, Alicia
12
Gonzaga Prep
2:23.65
2
3
Earthman, Lauren
11
Joel Ferris
2:24.24
2
4
Brooks, Kaylee
11
Kamiakin
2:24.75
2
5
Jones, Maggie
11
Richland
2:25.90
2
5
Miller, Paighton
9
Wenatchee
2:28.25
1
6
Davisson, Kailee
11
Walla Walla
2:28.25
2
6
Hempel, Katherine
12
Kennewick
2:28.70
1
7
Chapman, Kylie
12
Wenatchee
2:29.99
2
8
Moreland, Hannah
11
Eastmont
2:31.33
2
7
Ballou, Maddie
11
Lewis and Clark
2:32.82
1
8
Benge, Grace
9
Eastmont
2:34.79
1
Womens 1600m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Knight, Katie
9
North Central
5:02.01
1
2
Weitz, Kendra
9
Shadle Park
5:04.75
1
3
Hegarty, Erin
11
Hanford
5:20.30
1
4
Young, Brooklin
9
Mt Spokane
5:23.72
1
5
Nelson, Andrea
12
Shadle Park
5:24.23
1
6
Urlacher, Audrey
12
West Valley-Yaki
5:30.74
1
7
Gjestrum, Jaden
10
West Valley-Yaki
5:33.51
1
8
Martin, Molly
11
North Central
5:33.69
1
9
Chandler, Chelsea
11
Shadle Park
5:37.27
1
10
Harmon, Alyssa
9
East Valley-Spok
5:39.53
1
11
Duchow, Kelly
10
Mt Spokane
5:41.67
1
12
Dorian, Bethany
10
Hanford
6:08.75
1
Womens 1600m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mires, Baylee
11
Mead
5:00.56
1
2
Kiser, Hannah
12
Wenatchee
5:01.51
1
3
Vander Malle, Mari
12
Pasco
5:03.37
1
4
Chavez, Mayra
10
Eisenhower
5:07.56
1
5
Doohan, Alicia
12
Gonzaga Prep
5:10.04
1
6
Pokorny, Annie
11
Lewis and Clark
5:19.47
1
7
Sanders, Skye
9
Central Valley
5:20.71
1
8
Brooks, Kaylee
11
Kamiakin
5:25.23
1
9
Kaluzny, Kaitlin
10
A.C. Davis
5:29.08
1
10
Contos, Erica
11
Mead
5:31.98
1
11
Townsend, Ariel
12
Richland
5:36.79
1
12
Frasier, Emily
11
Eastmont
5:42.08
1
13
Blaser, Sydney
10
Kamiakin
5:46.14
1
14
Marsh, Hannah
9
Moses Lake
5:50.11
1
15
April, Natalie
10
Richland
5:51.41
1
16
Colvin, Erica
10
Kamiakin
6:07.93
1
Womens 3200m 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Knight, Katie
9
North Central
10:46.22
1
2
Weitz, Kendra
9
Shadle Park
10:49.91
1
3
Hegarty, Erin
11
Hanford
11:08.81
1
4
Urlacher, Audrey
12
West Valley-Yaki
11:31.30
1
5
Chandler, Chelsea
11
Shadle Park
11:34.70
1
6
Nelson, Andrea
12
Shadle Park
11:37.66
1
7
Inman, Megan
12
Shadle Park
12:22.18
1
8
Gjestrum, Jaden
10
West Valley-Yaki
12:30.85
1
9
Denzin, Megan
10
East Valley-Spok
12:53.34
1
10
Inouye, Melissa
10
Mt Spokane
13:05.61
1
11
Dorian, Bethany
10
Hanford
13:57.00
1
Womens 3200m 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Vander Malle, Mari
12
Pasco
10:59.58
1
2
Penaloza, Berenice
11
Eisenhower
11:16.95
1
3
Kaluzny, Kaitlin
10
A.C. Davis
11:19.05
1
4
Keenan, Alison
10
Lewis and Clark
11:22.53
1
5
Rexus, Stephanie
10
Kamiakin
11:32.91
1
6
Lambie, Jamie
10
Central Valley
11:35.89
1
7
Allen, Hannah
10
Lewis and Clark
11:37.83
1
8
Nordt, Emily
10
Wenatchee
11:39.41
1
9
Condos, Kiah
10
Central Valley
11:44.27
1
10
Walther, Kara
12
Joel Ferris
11:47.27
1
11
Fletcher, Michelle
9
Kamiakin
11:49.12
1
12
Nelson, Rachel
9
Walla Walla
11:49.18
1
13
Hazen, Emily
11
Richland
11:58.80
1
14
Kaluzny, Hannah
12
A.C. Davis
12:07.10
1
15
Chvilicek, Maggie
9
Wenatchee
12:17.46
1
16
Noe, Grace
9
A.C. Davis
12:38.50
1
Womens 100m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Luse, Joanna
12
Mt Spokane
15.23
nwi
1
2
Dezellem, Shayle
12
Shadle Park
15.29
nwi
1
3
Pajimola, Tiara
10
Shadle Park
15.85
nwi
1
4
Covert, Shelby
10
Hanford
16.75
nwi
1
5
Dugger, Brittany
9
East Valley-Spok
16.95
nwi
1
6
Walls, McKenzie
10
Shadle Park
17.30
nwi
1
7
Bessmer, Ainslee
9
Shadle Park
17.40
nwi
1
8
Mauro, Carina
11
Rogers-Spokane
17.61
nwi
1
Womens 100m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Dezellem, Shayle
12
Shadle Park
15.53w
+2.6
1
2
Pajimola, Tiara
10
Shadle Park
15.87w
+2.6
1
1
Luse, Joanna
12
Mt Spokane
16.07w
+2.6
2
2
Dugger, Brittany
9
East Valley-Spok
16.58w
+2.6
2
3
Covert, Shelby
10
Hanford
16.81w
+2.6
2
4
Bessmer, Ainslee
9
Shadle Park
17.29w
+2.6
2
5
Walls, McKenzie
10
Shadle Park
17.36w
+2.6
2
3
Mauro, Carina
11
Rogers-Spokane
17.67w
+2.6
1
4
Condron, Alexa
10
Mt Spokane
18.07w
+2.6
1
6
Kline, Phenix
10
Hanford
18.45w
+2.6
2
5
Downen, Terefu
9
Hanford
18.46w
+2.6
1
6
Mitchell, Mckenzie
9
West Valley-Yaki
18.58w
+2.6
1
Womens 100m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Smith, Andrea
11
Southridge
15.13
nwi
1
2
Sparks, Sadie
10
Chiawana
15.25
nwi
1
3
Sanford, Martha
12
Richland
15.51
nwi
1
4
Toure, Khadidja
10
Kamiakin
15.69
nwi
1
5
Dorsey, Nicole
10
Wenatchee
15.75
nwi
1
6
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
15.94
nwi
1
7
Bourque, Chelsea
12
Southridge
16.00
nwi
1
Womens 100m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Smith, Andrea
11
Southridge
15.34w
+3.0
1
1
Sparks, Sadie
10
Chiawana
15.40w
+3.0
2
2
Toure, Khadidja
10
Kamiakin
15.50w
+3.0
2
2
Bourque, Chelsea
12
Southridge
15.58w
+3.0
1
3
Sanford, Martha
12
Richland
15.75w
+3.0
1
4
Dorsey, Nicole
10
Wenatchee
15.76w
+3.0
1
3
Kondryszyn, Mica
11
Central Valley
15.77w
+3.0
2
4
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
16.04w
+3.0
2
5
Anderson, Gabby
11
Walla Walla
16.20w
+3.0
2
5
Ketcham, Audrey
10
Wenatchee
16.21w
+3.0
1
6
Kost, Emma
10
Mead
16.76w
+3.0
1
7
Bech, Megan
12
Lewis and Clark
16.85w
+3.0
1
6
Valdez, Melanie
11
Chiawana
16.90w
+3.0
2
8
Gilmore, Kendell
12
Pasco
17.10w
+3.0
1
7
Davis, Megan
10
Joel Ferris
17.20w
+3.0
2
8
Baker, Lindzee
11
Mead
17.30w
+3.0
2
Womens 300m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dezellem, Shayle
12
Shadle Park
44.56
1
2
Curtis, Haley
12
West Valley-Yaki
44.70
1
3
Roberts, Aley
10
Rogers-Spokane
46.63
1
4
Covert, Shelby
10
Hanford
46.74
1
5
Pajimola, Tiara
10
Shadle Park
47.65
1
6
Luse, Joanna
12
Mt Spokane
48.97
1
7
Bessmer, Ainslee
9
Shadle Park
52.19
1
Womens 300m Hurdles 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Curtis, Haley
12
West Valley-Yaki
45.82
1
1
Dezellem, Shayle
12
Shadle Park
46.45
2
2
Covert, Shelby
10
Hanford
47.85
2
3
Pajimola, Tiara
10
Shadle Park
48.56
2
2
Roberts, Aley
10
Rogers-Spokane
48.73
1
3
Luse, Joanna
12
Mt Spokane
49.25
1
4
Bessmer, Ainslee
9
Shadle Park
49.57
1
5
Dugger, Brittany
9
East Valley-Spok
50.20
1
4
Walls, McKenzie
10
Shadle Park
50.49
2
6
Kline, Phenix
10
Hanford
52.77
1
5
Downen, Terefu
9
Hanford
53.07
2
Womens 300m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sanford, Martha
12
Richland
46.04
1
2
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
46.22
1
3
Bravo, Katherine
11
Eisenhower
46.29
1
4
Kondryszyn, Mica
11
Central Valley
46.32
1
5
Bennett, Jessica
10
Gonzaga Prep
47.57
1
6
Dorsey, Nicole
10
Wenatchee
47.90
1
7
Johnson, Jenny
11
Wenatchee
48.34
1
8
Morris, McKhayla
12
Walla Walla
49.34
1
Womens 300m Hurdles 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
45.97
1
1
Sanford, Martha
12
Richland
46.25
2
2
Dorsey, Nicole
10
Wenatchee
46.66
1
2
Bravo, Katherine
11
Eisenhower
46.70
2
3
Kondryszyn, Mica
11
Central Valley
46.72
2
3
Bennett, Jessica
10
Gonzaga Prep
47.52
1
4
Morris, McKhayla
12
Walla Walla
48.17
1
4
Johnson, Jenny
11
Wenatchee
48.55
2
5
Butters, Taylor
9
Central Valley
48.69
1
6
Valdez, Melanie
11
Chiawana
48.73
1
5
Nygard, Lynnette
9
Wenatchee
48.90
2
7
Kost, Emma
10
Mead
48.92
1
6
Baker, Lindzee
11
Mead
49.43
2
8
Anderson, Gabby
11
Walla Walla
50.51
1
7
Cornia, Ashley
9
Walla Walla
51.71
2
8
Meyer, Danyelle
11
Southridge
51.91
2
Womens 4x100m Relay 3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Clutter
,
Clute
,
Luse
,
McKinlay
Mt Spokane
50.60
1
2
Cluff
,
Curtis
,
Hausken
,
Jaeger
West Valley-Yaki
50.99
1
3
Nelson
,
Bellomy
,
Wagner
,
Dugger
East Valley-Spok
53.31
1
4
Smith
,
Mauro
,
Alekseye
,
Roberts
Rogers-Spokane
54.11
1
--
Lively
,
Johnson
,
Chapman
,
Konynenb
North Central
DQ
1
--
Baddley
,
Foster
,
Quadrel
,
Johnson
Hanford
DQ
1
Womens 4x100m Relay 4A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Smith
,
Floyd
,
Bourque
,
Upton
Southridge
49.21
1
2
Klingele
,
Arnold
,
Blanchar
,
Campbell
Eisenhower
49.56
1
3
Klaue
,
Hicks
,
Lorber
,
Lin
Joel Ferris
49.84
1
4
Sharp
,
Ketcham
,
Dorsey
,
Adams
Wenatchee
50.29
1
5
Rodrigue
,
Neal
,
Brannan
,
Toure
Kamiakin
50.53
1
6
Valdez
,
Sparks
,
Ellswort
,
Pierce
Chiawana
50.62
1
7
Bech
,
Farmer
,
Fitzhugh
,
Parker
Lewis and Clark
50.69
1
8
Keenan
,
Patterso
,
Cunanan
,
Bemis
University
51.70
1
Womens 4x200m Relay 3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Curtis
,
Nell
,
Burns
,
Jaeger
West Valley-Yaki
1:42.91
1
2
Clutter
,
Clute
,
Luse
,
McKinlay
Mt Spokane
1:46.45
1
3
Pajimola
,
Humphrey
,
Wagley
,
Dezellem
Shadle Park
1:47.36
1
4
Baddley
,
Foster
,
Quadrel
,
Johnson
Hanford
1:49.82
1
5
Lively
,
Johnson
,
Konynenb
,
Kubik
North Central
1:54.77
1
6
Marquez
,
Munns
,
Goodwin
,
Wagner
East Valley-Spok
1:55.07
1
Womens 4x200m Relay 4A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Redmon
,
Grant
,
Baker
,
Redmon
Mead
1:45.72
1
2
Sharp
,
Ketcham
,
Dorsey
,
Adams
Wenatchee
1:46.34
1
3
Klaue
,
Hicks
,
Lorber
,
Lin
Joel Ferris
1:47.40
1
4
Skorpik
,
Neal
,
Brannan
,
Toure
Kamiakin
1:47.59
1
5
Weiler
,
Brown
,
Padon
,
Bennett
Gonzaga Prep
1:47.90
1
6
Jones
,
Scott
,
Hardgrov
,
Reynolds
Eastmont
1:47.95
1
7
Bautista
,
Silvas
,
Buckley
,
Osegueda
A.C. Davis
1:49.56
1
--
Bourque
,
Wallace
,
Smith
,
Upton
Southridge
DQ
1
Womens 4x400m Relay 3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Packard
,
Curtis
,
Nell
,
Burns
West Valley-Yaki
4:03.13
1
2
Nelson
,
Humphrey
,
Morris
,
Dezellem
Shadle Park
4:09.45
1
3
Avila
,
Martin
,
Knight
,
Kubik
North Central
4:16.21
1
4
Cole
,
Young
,
Hereford
,
Craig
Mt Spokane
4:18.53
1
5
Covert
,
Downen
,
Bradley
,
Daniel
Hanford
4:18.87
1
6
Briggs
,
Marquez
,
Harmon
,
Greenhal
East Valley-Spok
4:28.80
1
Womens 4x400m Relay 4A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Grant
,
Barcello
,
Redmon
,
Mires
Mead
3:58.24
1
2
Freeman
,
Sheffiel
,
Chavez
,
Bravo
Eisenhower
4:04.00
1
3
Padon
,
Blaine
,
Bennett
,
Doohan
Gonzaga Prep
4:04.08
1
4
Cornia
,
Cox
,
Davisson
,
Callan
Walla Walla
4:04.93
1
5
Hardgrov
,
Moreland
,
Schwilke
,
Reynolds
Eastmont
4:05.63
1
6
Peven
,
Johnson
,
Chapman
,
Chapman
Wenatchee
4:07.70
1
7
Coleman
,
Neal
,
Fletcher
,
Skorpik
Kamiakin
4:12.35
1
8
Bemis
,
Thornton
,
Standow
,
Thornton
University
4:18.24
1
Womens Shot Put 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Herrera, Tressae
12
North Central
35-11.25
(10.95m)
1
2
Day, Rachel
12
North Central
33-09.00
(10.29m)
1
3
Dobson, Darbi
9
East Valley-Spok
33-02.50
(10.12m)
1
4
Miller, Patricia
12
Hanford
33-01.25
(10.09m)
1
5
Whicker, Brooke
11
Mt Spokane
33-00.50
(10.07m)
1
6
Harris, Kyrsten
10
Hanford
32-00.75
(9.77m)
1
7
Frank, Kelsey
9
Mt Spokane
31-06.75
(9.62m)
1
8
Hughes, Laura
12
Hanford
30-10.00
(9.40m)
1
Womens Shot Put 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Herrera, Tressae
12
North Central
35-11.25
(10.95m)
2
2
Day, Rachel
12
North Central
33-09.00
(10.29m)
2
3
Dobson, Darbi
9
East Valley-Spok
33-02.50
(10.12m)
2
4
Miller, Patricia
12
Hanford
33-01.25
(10.09m)
2
5
Whicker, Brooke
11
Mt Spokane
33-00.50
(10.07m)
2
1
Harris, Kyrsten
10
Hanford
32-00.75
(9.77m)
1
6
Frank, Kelsey
9
Mt Spokane
31-06.75
(9.62m)
2
2
Hughes, Laura
12
Hanford
30-10.00
(9.40m)
1
3
Meeker, Kendra
12
Sunnyside
30-07.00
(9.32m)
1
4
Hollister, Natalie
12
North Central
30-05.50
(9.28m)
1
5
Hathaway, Aleisha
10
Shadle Park
30-03.00
(9.22m)
1
6
Carney, Rekiyah
10
Shadle Park
29-04.50
(8.95m)
1
Womens Shot Put 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bush, Jessica
12
Eisenhower
41-04.25
(12.60m)
1
2
Hutchinson, Courtn
9
Mead
39-08.00
(12.09m)
1
3
Jennings, Paula
11
Central Valley
39-03.00
(11.96m)
1
4
Murillo, Emma
12
Southridge
38-07.75
(11.78m)
1
5
Lindseth, Alexa
12
Joel Ferris
38-01.00
(11.61m)
1
6
Coleman, Kaytlyn
11
Kennewick
37-07.00
(11.46m)
1
7
Duhamel, Becky
12
Wenatchee
36-11.00
(11.25m)
1
8
Stevens, Victoria
12
Richland
35-08.00
(10.87m)
1
Womens Shot Put 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Bush, Jessica
12
Eisenhower
41-04.25
(12.60m)
2
2
Hutchinson, Courtn
9
Mead
39-08.00
(12.09m)
2
3
Jennings, Paula
11
Central Valley
39-03.00
(11.96m)
2
4
Murillo, Emma
12
Southridge
38-07.75
(11.78m)
2
5
Lindseth, Alexa
12
Joel Ferris
38-01.00
(11.61m)
2
6
Coleman, Kaytlyn
11
Kennewick
37-07.00
(11.46m)
2
1
Duhamel, Becky
12
Wenatchee
36-11.00
(11.25m)
1
2
Stevens, Victoria
12
Richland
35-08.00
(10.87m)
1
3
Christensen, Sydne
11
Walla Walla
35-04.25
(10.78m)
1
7
Sparks, Sadie
10
Chiawana
35-02.25
(10.73m)
2
8
Brown, Michaela
12
Gonzaga Prep
35-01.75
(10.71m)
2
4
Williams, Ewieona
10
Eisenhower
34-08.00
(10.57m)
1
5
Houston, Zee
12
A.C. Davis
34-01.25
(10.39m)
1
6
Balderas, Ariana
11
Chiawana
33-01.00
(10.08m)
1
7
Joseph, Nyesha
12
University
32-00.50
(9.77m)
1
8
Harvey, Pamela
12
Kamiakin
31-11.00
(9.73m)
1
Womens Discus 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ward, Celena
11
North Central
117-05
(35.79m)
2
2
Meeker, Kendra
12
Sunnyside
106-09
(32.54m)
2
3
Hughes, Laura
12
Hanford
100-00
(30.48m)
2
4
Damiano, Gianna
10
Mt Spokane
97-01
(29.59m)
2
5
Hollister, Natalie
12
North Central
94-07
(28.83m)
2
1
Romaneschi, Kendal
11
North Central
94-04
(28.75m)
1
6
Trent, Lauren
12
Hanford
92-08
(28.24m)
2
2
Carney, Rekiyah
10
Shadle Park
88-07
(27.00m)
1
3
Reynolds, Ariel
10
East Valley-Spok
86-04
(26.31m)
1
4
Latwesen, Kimberly
11
North Central
84-11
(25.88m)
1
5
Gefre, Aleia
11
West Valley-Yaki
82-10
(25.25m)
1
6
Reynolds, Ashley
10
East Valley-Spok
80-02
(24.43m)
1
Womens Discus 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lindseth, Alexa
12
Joel Ferris
137-09
(41.99m)
2
2
Bush, Jessica
12
Eisenhower
135-04
(41.25m)
2
3
Kyllo, Natalie
12
Joel Ferris
129-10
(39.57m)
2
1
Duhamel, Becky
12
Wenatchee
129-00
(39.32m)
1
4
Balderas, Ariana
11
Chiawana
124-02
(37.85m)
2
5
Stevens, Victoria
12
Richland
120-08
(36.78m)
2
2
Joseph, Nyesha
12
University
120-07
(36.75m)
1
6
Julian, Kelsey
11
Kennewick
118-06
(36.12m)
2
7
Christensen, Sydne
11
Walla Walla
111-08
(34.04m)
2
3
Johnston, Carrie
11
Eisenhower
109-09
(33.45m)
1
4
McCammon, Dani
11
Lewis and Clark
103-09
(31.62m)
1
5
Nielsen, Sadie
9
Moses Lake
101-07
(30.96m)
1
6
Roth, Virginia
12
Pasco
99-00
(30.18m)
1
7
Taylor, Ymanni
11
Gonzaga Prep
95-05
(29.08m)
1
8
Everson, Missy
12
Pasco
93-11
(28.63m)
1
8
Coleman, Kaytlyn
11
Kennewick
67-00
(20.42m)
2
Womens Javelin 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ward, Celena
11
North Central
127-00
(38.71m)
1
2
Bergstrom, Holleig
12
Mt Spokane
126-03
(38.48m)
1
3
Roberts, Aley
10
Rogers-Spokane
112-07
(34.32m)
1
4
Damiano, Gianna
10
Mt Spokane
112-02
(34.19m)
1
5
Ulias, Megan
9
Mt Spokane
104-00
(31.70m)
1
6
Merrell, Jen
10
East Valley-Spok
102-08
(31.29m)
1
7
Steele, Savanna
9
Hanford
101-09
(31.01m)
1
8
Pace, Ashley
10
Mt Spokane
99-04
(30.28m)
1
Womens Javelin 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Ward, Celena
11
North Central
127-00
(38.71m)
2
2
Bergstrom, Holleig
12
Mt Spokane
126-03
(38.48m)
2
3
Roberts, Aley
10
Rogers-Spokane
112-07
(34.32m)
2
4
Damiano, Gianna
10
Mt Spokane
112-02
(34.19m)
2
5
Ulias, Megan
9
Mt Spokane
104-00
(31.70m)
2
6
Merrell, Jen
10
East Valley-Spok
102-08
(31.29m)
2
1
Steele, Savanna
9
Hanford
101-09
(31.01m)
1
2
Pace, Ashley
10
Mt Spokane
99-04
(30.28m)
1
3
Segaline, Jillian
9
West Valley-Yaki
93-10
(28.60m)
1
4
Reyes, Samantha
11
Sunnyside
92-00
(28.04m)
1
5
Murphy, Emily
9
West Valley-Yaki
89-11
(27.41m)
1
6
Markhan-Patti, Hai
10
North Central
79-11
(24.36m)
1
Womens Javelin 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Murillo, Emma
12
Southridge
136-10
(41.71m)
1
2
Ellsworth, Shelby
11
Chiawana
135-05
(41.28m)
1
3
Johnson, Shannon
12
Central Valley
134-11
(41.12m)
1
4
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
133-02
(40.59m)
1
5
Peven, Grace
10
Wenatchee
129-09
(39.55m)
1
6
Jennings, Paula
11
Central Valley
128-02
(39.07m)
1
7
Cunningham, Caity
11
Lewis and Clark
126-00
(38.40m)
1
8
Loera, Jordan
11
Moses Lake
118-02
(36.02m)
1
Womens Javelin 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Murillo, Emma
12
Southridge
136-10
(41.71m)
2
2
Ellsworth, Shelby
11
Chiawana
135-05
(41.28m)
2
3
Johnson, Shannon
12
Central Valley
134-11
(41.12m)
2
4
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
133-02
(40.59m)
2
5
Peven, Grace
10
Wenatchee
129-09
(39.55m)
2
6
Jennings, Paula
11
Central Valley
128-02
(39.07m)
2
7
Cunningham, Caity
11
Lewis and Clark
126-00
(38.40m)
2
1
Loera, Jordan
11
Moses Lake
118-02
(36.02m)
1
2
Frame, Ellie
11
University
116-09
(35.59m)
1
8
Crum, Jaz
12
Gonzaga Prep
114-06
(34.90m)
2
3
Hinojosa, Gabby
10
Southridge
112-09
(34.37m)
1
4
Brown, Brooke
9
Eisenhower
110-02
(33.58m)
1
5
Stevens, Victoria
12
Richland
101-07
(30.96m)
1
6
Whitstocken, Angel
10
Kennewick
91-09
(27.97m)
1
7
Jacobsen, Madeline
10
Walla Walla
90-04
(27.53m)
1
--
Dyer, Paige
10
Chiawana
DQ
(--)
1
Womens High Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Merrill, Melissa
10
Hanford
5-02.00
(1.57m)
1
1
Graybeal, Ashley
12
North Central
5-02.00
(1.57m)
1
3
Bradley, Veronica
11
Hanford
5-00.00
(1.52m)
1
3
Miller, Patricia
12
Hanford
5-00.00
(1.52m)
1
5
Kubik, Heather
12
North Central
4-10.00
(1.47m)
1
6
Rovira, Amy
11
Hanford
4-08.00
(1.42m)
1
6
Bowerman, Colleen
12
East Valley-Spok
4-08.00
(1.42m)
1
8
Talbott, Courtney
9
North Central
4-06.00
(1.37m)
1
8
Dugger, Brittany
9
East Valley-Spok
4-06.00
(1.37m)
1
8
Bellomy, Brooklyn
10
East Valley-Spok
4-06.00
(1.37m)
1
8
McGriff, Cassidy
11
Mt Spokane
4-06.00
(1.37m)
1
Womens High Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ketcham, Audrey
10
Wenatchee
5-04.00
(1.63m)
1
2
Harnish, Jordan
11
Central Valley
5-01.00
(1.55m)
1
2
Brown, Jazmine
10
Gonzaga Prep
5-01.00
(1.55m)
1
4
Riel, Natalie
9
Central Valley
5-00.00
(1.52m)
1
4
Quick, Elizabeth
9
Richland
5-00.00
(1.52m)
1
6
Parnell, Jaclyn
9
Richland
4-10.00
(1.47m)
1
6
Baxter, Peyton
12
Walla Walla
4-10.00
(1.47m)
1
6
Jackson, Tammy
12
Southridge
4-10.00
(1.47m)
1
6
Gilmore, Kendell
12
Pasco
4-10.00
(1.47m)
1
6
Brown, Whitney
10
Gonzaga Prep
4-10.00
(1.47m)
1
6
Manning, Charlene
10
Richland
4-10.00
(1.47m)
1
12
Huylar, Devyn
10
Eastmont
4-08.00
(1.42m)
1
--
Sparks, Sadie
10
Chiawana
NH
(--)
1
--
Bowton, Maya
10
Joel Ferris
NH
(--)
1
--
Freeman, Rachel
10
Eisenhower
NH
(--)
1
--
Hankins, Tati
11
Eastmont
NH
(--)
1
Womens Long Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Burns, Lindsay
9
West Valley-Yaki
18-01.25
(5.52m)
nwi
1
2
Bradley, Veronica
11
Hanford
16-03.50
(4.97m)
nwi
1
3
Konynenbelt, Britt
11
North Central
16-01.50
(4.91m)
nwi
1
4
Meng, Tammi
10
Mt Spokane
15-04.00
(4.67m)
nwi
1
5
Schmick, Ayla
11
Sunnyside
15-03.75
(4.67m)
nwi
1
6
Donohue, Colleen
9
Shadle Park
14-06.50
(4.43m)
nwi
1
7
Humphrey, Jenna
12
Shadle Park
14-05.50
(4.41m)
nwi
1
8
Bethely, Jasmine
9
Mt Spokane
14-00.00
(4.27m)
nwi
1
Womens Long Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Burns, Lindsay
9
West Valley-Yaki
18-01.25
(5.52m)
nwi
2
2
Bradley, Veronica
11
Hanford
16-03.50
(4.97m)
nwi
2
3
Konynenbelt, Britt
11
North Central
16-01.50
(4.91m)
nwi
2
1
Schmick, Ayla
11
Sunnyside
15-03.75
(4.67m)
nwi
1
4
Meng, Tammi
10
Mt Spokane
15-04.00
(4.67m)
nwi
2
2
Donohue, Colleen
9
Shadle Park
14-06.50
(4.43m)
nwi
1
5
Humphrey, Jenna
12
Shadle Park
14-05.50
(4.41m)
nwi
2
3
Bethely, Jasmine
9
Mt Spokane
14-00.00
(4.27m)
nwi
1
4
Munns, Mallory
9
East Valley-Spok
13-11.25
(4.25m)
nwi
1
5
Freel, Sydney
9
East Valley-Spok
13-08.00
(4.17m)
nwi
1
6
White, Taylor
9
East Valley-Spok
12-11.50
(3.95m)
nwi
1
6
Nell, Chelsea
12
West Valley-Yaki
11-09.00
(3.58m)
nwi
2
Womens Long Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Redmon, Jazmine
12
Mead
16-10.50
(5.14m)
nwi
1
2
Smith, Tonya
12
Central Valley
16-08.25
(5.09m)
nwi
1
3
Szoke, Kendra
11
Central Valley
16-05.75
(5.02m)
nwi
1
4
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
16-03.50
(4.97m)
nwi
1
5
Brannan, Kyra
9
Kamiakin
16-01.50
(4.91m)
nwi
1
6
Harris, Lynette
11
Wenatchee
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
7
Loera, Jordan
11
Moses Lake
16-00.75
(4.90m)
nwi
1
8
Smith, Andrea
11
Southridge
15-07.25
(4.76m)
nwi
1
Womens Long Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Redmon, Jazmine
12
Mead
16-10.50
(5.14m)
nwi
2
2
Smith, Tonya
12
Central Valley
16-08.25
(5.09m)
nwi
2
3
Szoke, Kendra
11
Central Valley
16-05.75
(5.02m)
nwi
2
4
Weisner, Jamie
10
Walla Walla
16-03.50
(4.97m)
nwi
2
5
Brannan, Kyra
9
Kamiakin
16-01.50
(4.91m)
nwi
2
1
Harris, Lynette
11
Wenatchee
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
6
Loera, Jordan
11
Moses Lake
16-00.75
(4.90m)
nwi
2
7
Smith, Andrea
11
Southridge
15-07.25
(4.76m)
nwi
2
2
Clarizio, Katie
12
Gonzaga Prep
15-01.00
(4.60m)
nwi
1
3
Klingele, Beth
10
Eisenhower
14-07.50
(4.46m)
nwi
1
8
Farmer, Le'Ecia
11
Lewis and Clark
14-05.25
(4.40m)
nwi
2
4
Bakker, Kimberly
10
Moses Lake
14-04.50
(4.38m)
nwi
1
4
Kelly, Ashley
11
Chiawana
14-04.50
(4.38m)
nwi
1
6
Cornia, Ashley
9
Walla Walla
14-01.00
(4.29m)
nwi
1
7
Stones, Abby
10
Moses Lake
13-04.25
(4.07m)
nwi
1
--
Floyd, Erica
11
Southridge
ND
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wagley, Martha
12
Shadle Park
34-01.25
(10.39m)
nwi
2
2
Bradley, Veronica
11
Hanford
33-10.50
(10.33m)
nwi
2
3
Meng, Tammi
10
Mt Spokane
32-08.25
(9.96m)
nwi
2
4
Konynenbelt, Britt
11
North Central
32-01.50
(9.79m)
nwi
2
5
Bethely, Jasmine
9
Mt Spokane
31-04.25
(9.56m)
nwi
2
1
Munns, Mallory
9
East Valley-Spok
30-11.25
(9.43m)
nwi
1
6
Humphrey, Jenna
12
Shadle Park
30-09.00
(9.37m)
nwi
2
2
Lugo, Ana
9
Sunnyside
30-06.00
(9.30m)
nwi
1
3
Talbott, Courtney
9
North Central
30-00.50
(9.16m)
nwi
1
4
Brantner, Aryssa
9
West Valley-Yaki
29-09.00
(9.07m)
nwi
1
5
Condron, Alexa
10
Mt Spokane
29-00.50
(8.85m)
nwi
1
6
Creasy, Torri
11
West Valley-Yaki
28-06.50
(8.70m)
nwi
1
Womens Triple Jump 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Upton, LaQuilla
12
Southridge
37-03.25
(11.36m)
nwi
2
2
Reynolds, Taylor
11
Eastmont
35-08.50
(10.88m)
nwi
2
1
Adkins, Rachel
12
Walla Walla
35-07.25
(10.85m)
nwi
1
3
Lin, Kelsey
12
Joel Ferris
35-02.25
(10.73m)
nwi
2
4
Hicks, Jozlin
11
Joel Ferris
34-04.00
(10.46m)
nwi
2
5
Pierce, Sarah
10
Chiawana
34-03.00
(10.44m)
nwi
2
6
Szoke, Kendra
11
Central Valley
34-00.25
(10.37m)
nwi
2
7
Loera, Jordan
11
Moses Lake
33-07.25
(10.24m)
nwi
2
8
Redmon, Jade
9
Mead
32-06.50
(9.92m)
nwi
2
2
Jacobsen, Madeline
10
Walla Walla
32-04.50
(9.87m)
nwi
1
3
Hankins, Tati
11
Eastmont
32-01.25
(9.79m)
nwi
1
4
Nelson, Courtney
9
Kamiakin
32-00.00
(9.75m)
nwi
1
5
Kinney, Megan
12
Eisenhower
31-06.25
(9.61m)
nwi
1
6
Fullmer, Kourtney
11
Kamiakin
31-02.50
(9.51m)
nwi
1
7
Martinez, Karla
9
A.C. Davis
30-04.50
(9.26m)
nwi
1
--
Davis, Megan
10
Joel Ferris
DQ
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault 3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
LaVoie, Britta
11
Mt Spokane
10-00.00
(3.05m)
1
1
Bray, Courtney
9
Mt Spokane
10-00.00
(3.05m)
1
3
Vogel, Katrina
12
Mt Spokane
9-06.00
(2.90m)
1
3
Rovira, Amy
11
Hanford
9-06.00
(2.90m)
1
5
Scouton, Shelby
10
East Valley-Spok
9-00.00
(2.74m)
1
5
Miller, Anna
11
Mt Spokane
9-00.00
(2.74m)
1
7
Grorud, Christy
12
North Central
8-00.00
(2.44m)
1
7
Skyles, Geordan
9
Sunnyside
8-00.00
(2.44m)
1
9
Hausken, Keely
10
West Valley-Yaki
7-06.00
(2.29m)
1
--
Herndon, Katie
12
Sunnyside
NH
(--)
1
--
Andrews, Emily
10
Shadle Park
NH
(--)
1
--
Sims, Breanna
12
North Central
DQ
(--)
1
Womens Pole Vault 4A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Clark, Tasha
12
Mead
11-00.00
(3.35m)
1
2
Quick, Elizabeth
9
Richland
10-06.00
(3.20m)
1
2
Ennis, Alizabeth
11
Mead
10-06.00
(3.20m)
1
2
Smoot, Katie
12
Southridge
10-06.00
(3.20m)
1
2
Cuevas, Danielle
11
Kamiakin
10-06.00
(3.20m)
1
6
Chen, Joanna
11
Richland
10-00.00
(3.05m)
1
7
Vogel, Eva
10
Mead
9-06.00
(2.90m)
1
7
Hemenway, Sara
12
Central Valley
9-06.00
(2.90m)
1
7
Suarez, Maria
11
Eisenhower
9-06.00
(2.90m)
1
7
Troyer, Amber
12
Central Valley
9-06.00
(2.90m)
1
11
Barlow, Janice
12
Walla Walla
9-00.00
(2.74m)
1
--
Lewis, Kjirsten
12
Wenatchee
NH
(--)
1
--
Leiber, Hannah
10
Wenatchee
NH
(--)
1
--
Santacruz, Selena
9
Eisenhower
NH
(--)
1
--
McIntyre, Meghan
10
Kennewick
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
None
More news
2010 Results - Pasco Invitational
726 shares:
WIAA 3A/4A East Region Championships
,
Central Valley High School Track and Field and Cross Country - Spokane Valley, Washington
,
Chiawana
,
Davis High School Track & Field and Cross Country - Yakima, Washington
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Lewis & Clark High School Track & Field and Cross Country - Spokane, Washington
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
2
2022
2
2018
1
2017
1
2016
3
2015
2
2
2014
4
4
2013
4
8
2012
12
8
2011
2
2
2010
2
4
2009
2
2
2007
12
1
Show 10 more
Hashtags
None
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!